Bezitters van elektrische auto’s zijn bereid om thuis hun auto op andere tijden op te laden, als zij daar zelf geen ongemak van ondervinden en een vergoeding ontvangen. Dit blijkt uit de pilot ‘netbewust thuisladen’ van netbeheerders Liander en Enexis en laadaanbieders ANWB, Vattenfall en Eneco eMobility.
In de pilot is onderzocht hoe bezitters van een elektrische auto, die deze thuis opladen, kunnen worden gestimuleerd om hun auto buiten de piekuren op het elektriciteitsnet te laden. Het thuis laden van de auto heeft namelijk grote impact op het elektriciteitsnet en raakt daardoor steeds voller. Dit is vooral het geval in de wintermaanden als mensen thuiskomen van hun werk, in de namiddag en het begin van de avond. Er ontstaat dan een piek in het stroomverbruik omdat warmtepompen aan staan, er elektrisch wordt gekookt en auto’s op volle snelheid laden.
Tijdens de pilot zijn bij 330 huishoudens de laadsessies van de auto automatisch aangestuurd en werden auto’s tijdens de piekuren niet of minder snel geladen. De resultaten laten een zichtbare verplaatsing van de laadsessies naar andere momenten zien. Hierdoor werd het stroomverbruik tijdens de piekuren gemiddeld maar liefst 68% verlaagd.
Netbeheerders gaan samen met de laadaanbieders werken aan een verdere uitrol van netbewust thuisladen. Ook netbeheerder Stedin en laadaanbieder Essent zijn hierbij betrokken. Het is de ambitie dat netbewust thuisladen de norm wordt in de gebieden waar het te druk is op het elektriciteitsnet.
Lees de rapportage opgesteld door Annabel van Zante en Joost van den Hove hier.
We gaan graag het gesprek aan! Neem contact op met:
We gaan graag het gesprek aan! Neem contact op met: